
The 1590TFL aluminium flange mount enclosure is made from aluminium and metal materials, with a natural color finish. It measures 59mm in height, 120.5mm in length, and 3.13inch in width. The enclosure is rated for IP54 and is lead free. It is packaged in bulk quantities and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1590TFL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Metal |
| Color | Natural |
| Height | 59mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 120.5mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1590FL |
| Shielding | Shielded |
| Weight | 0.675lb |
| Width | 3.13inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1590TFL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
