
The 1590WG enclosure is made from aluminum with a natural finish. It measures 100mm in length, 100mm in width, and 25mm in height. This lead-free enclosure has an IP65 rating and is packaged individually.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1590WG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural |
| Height | 25mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 100mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1590W |
| Weight | 0.222lb |
| Width | 1.97inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1590WG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
