
This aluminum box features a natural color finish and a box mount style. It has a height of 31mm, a length of 51mm, and a width of 1.99inch. The box is rated for IP65 and is made from lead-free materials.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1590WLB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural |
| Height | 31mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 51mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1590W |
| Weight | 0.019lb |
| Width | 1.99inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1590WLB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
