
The 1590WT enclosure is made from aluminum with a natural finish and features a shielded design with an IP65 rating. It measures 121mm in length, 59mm in height, and 2.17inch in depth. The enclosure is lead-free and compliant with general industry standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1590WT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | Aluminum |
| Color | Natural |
| Depth | 2.17inch |
| Height | 59mm |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 121mm |
| Material | Aluminium, Metal |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1590W |
| Shielding | Shielded |
| Weight | 0.638lb |
| Width | 3.13inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1590WT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
