
This general purpose enclosure is made from black ABS plastic with a flange mount. It has a height of 21mm and a weight of 0.119lb. The enclosure is rated for IP54 and is compliant with UL flammability rating UL94 V-0. It is lead free and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591AFLBK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Body Material | ABS, Plastic |
| Package/Case | 100 |
| Color | Black |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 21mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 100mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | Flanges |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591FL |
| Thickness | 0.8inch |
| Weight | 0.119lb |
| Width | 2inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591AFLBK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
