
This grey ABS plastic enclosure measures 100mm in length, 100mm in width, and 25mm in height. It features a flammability rating of UL94 V-0 and an IP54 rating for protection against solid particles and water. The enclosure is made from lead-free ABS plastic and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591AGY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | ABS, Plastic |
| Package/Case | 100 |
| Color | Grey |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 25mm |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 100mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591 |
| Weight | 0.122lb |
| Width | 2inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591AGY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
