
The 1591CGY enclosure is made from grey ABS plastic with a flammability rating of UL94 V-0. It measures 120mm in length, 40mm in height, and 2.6inch in width. The enclosure has an IP54 rating and is lead-free. It is available in bulk packaging with a weight of 0.188lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591CGY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | ABS, Plastic |
| Package/Case | 120 |
| Color | Grey |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 40mm |
| Housing Color | Grey |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 120mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591 |
| Weight | 0.188lb |
| Width | 2.6inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591CGY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.