
This 120mm polycarbonate enclosure from Hammond is made from clear and beige materials, featuring a screw mount and IP54 rating. The enclosure has a height of 40mm, length of 120mm, and width of 2.6 inches. It is made from PC, polycarbonate, and plastic materials and is lead-free. The enclosure has a flammability rating of UL94 V-0 and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591CTCL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Color | Clear |
| Body Material | Polycarbonate |
| Package/Case | 120 |
| Color | Clear, Beige |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 40mm |
| Housing Color | Clear |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 120mm |
| Material | PC, Polycarbonate, Plastic |
| Mount | Screw |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591T |
| Weight | 0.194lb |
| Width | 2.6inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591CTCL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
