
The Hammond 1591ESBK is a general purpose wall mount enclosure made from polystyrene and plastic materials. It has a black housing color and a flammability rating of UL94 V-0. The enclosure measures 57mm in height, 191mm in length, and 4.3inch in width. It is rated for IP54 and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591ESBK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Polystyrene, Plastic |
| Color | Black |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 57mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 191mm |
| Material | ABS, Plastic, Polystyrene, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591S |
| Weight | 0.463lb |
| Width | 4.3inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591ESBK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
