
The Hammond 1591ETCL enclosure is a general-purpose enclosure made from clear polycarbonate with a flammability rating of UL94 V-0. It features an external mount and a weight of 0.513lb. The enclosure has a height of 61mm, a length of 191mm, and a width of 4.3inch. It is rated for IP54 and is available in a bulk packaging configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591ETCL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Color | Clear |
| Body Material | Polycarbonate |
| Color | Clear, Beige |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 61mm |
| Housing Color | Clear |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 191mm |
| Material | PC, Polycarbonate, Plastic |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591T |
| Weight | 0.513lb |
| Width | 4.3inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591ETCL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
