This general purpose enclosure is made from ABS plastic and features a black finish. It has a height of 25mm, a length of 165mm, and a width of 2.8inch. The enclosure is rated for IP54 and meets the UL94 V-0 flammability standard. It is available in bulk packaging and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591HFLBK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Body Material | ABS, Plastic |
| Color | Black |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 25mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 165mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591FL |
| Thickness | 1inch |
| Weight | 0.231lb |
| Width | 2.8inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591HFLBK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.