
This general purpose enclosure is made from black ABS plastic with a height of 35mm, length of 85mm, and width of 2.2inch. The thickness is 1.4inch and it has an IP54 rating. The enclosure meets UL94 V-0 flammability rating and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591LFLBK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Body Material | ABS, Plastic |
| Color | Black |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 35mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 85mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | Box |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591FL |
| Thickness | 1.4inch |
| Weight | 0.141lb |
| Width | 2.2inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591LFLBK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
