
The 1591MBK enclosure is made from black ABS plastic with a flammability rating of UL94 V-0. It has an IP54 rating and measures 85mm in length, 2.2inch in width, and 25mm in height. The enclosure is lead-free and weighs 0.109lb. It is available in bulk packaging with a quantity of one per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591MBK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | ABS, Plastic |
| Color | Black |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 25mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 85mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591 |
| Weight | 0.109lb |
| Width | 2.2inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591MBK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
