
The Hammond 1591SFLBK enclosure is made from ABS plastic with a black finish, rated to IP54. It measures 110mm in length, 40mm in height, and 3.2inch in width. The enclosure is lead-free and compliant with UL94 V-0 flammability rating. It is available in bulk packaging and weighs 0.234lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Hammond 1591SFLBK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Body Material | ABS, Plastic |
| Color | Black |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 40mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 110mm |
| Material | ABS, Plastic, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Mount | External |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1591FL |
| Thickness | 1.6inch |
| Weight | 0.234lb |
| Width | 3.2inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Hammond 1591SFLBK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.