Infineon BAR50-02LE6327 technical specifications.
| Diode Type | PIN - Single |
| Forward Current | 100mA |
| Max Current Rating | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 250mW |
| Reverse Voltage | 50V |