Infineon BAR5002VH6327XTSA1 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diode Type | PIN - Single |
| Forward Current | 100mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.55mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.2mm |
| Max Current Rating | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 50V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 250mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 1.1us |
| Reverse Voltage | 50V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.8mm |