The BAS40-02LE6327 is a surface mount general purpose rectifier from Infineon with a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 40V and a maximum forward current of 120mA. The device is packaged in a TSLP-2 leadless package and is RoHS compliant. The rectifier has a reverse recovery time of 100ps and a maximum reverse current of 1uA. It is available in quantities of 15000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS40-02LE6327 technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Forward Current | 120mA |
| Height | 0.35mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200mA |
| Reverse Recovery Time | 100ps |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 0.6mm |