The BAS40-05B5003 is a surface mount general purpose rectifier diode with a maximum reverse voltage of 40V and average rectified current of 120mA. It has a reverse recovery time of 100ps and a maximum surge current of 200mA. The diode is packaged in a TO-236-3 case and is lead free. It is not RoHS compliant. Operating temperature range is not specified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS40-05B5003 technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Capacitance | 3pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 200mA |