The BAS40-06B5003 is a surface mount general purpose rectifier from Infineon. It has a maximum reverse voltage of 40V and an average rectified current of 120mA. The device features a low capacitance of 3pF and a fast reverse recovery time of 100ps. It is available in a TO-236-3 package and is lead free. The BAS40-06B5003 is suitable for use in a variety of applications, including power supplies and motor control circuits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS40-06B5003 technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Capacitance | 3pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 200mA |