The BAS40-06E6327 is a surface mount general purpose rectifier from Infineon, featuring a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 40V and a maximum reverse current of 1uA. The device is packaged in a TO-236-3 case and is lead free. It is compliant with RoHS regulations and has a reverse recovery time of 100ps.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS40-06E6327 technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Capacitance | 5pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 120mA |
| Height | 0.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.9mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200mA |
| Reverse Recovery Time | 100ps |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.3mm |