The BAS40-07B6327 is a surface mount general purpose rectifier from Infineon. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The device has a maximum reverse voltage of 40V and a maximum surge current of 200mA. It is packaged in a TO-253-4 case and is available in tape and reel packaging with 30,000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS40-07B6327 technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Package/Case | TO-253-4 |
| Current Rating | 120mA |
| Forward Current | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 200mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 30000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 100ps |
| DC Rated Voltage | 40V |