Infineon BAS40-07W technical specifications.
| Package/Case | SOT |
| Element Configuration | Dual |
| Forward Current | 120mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.9mm |
| Length | 2mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 200mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.25mm |