The BAS4004E6433HTMA1 is a surface mount rectifier diode from Infineon with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 40V and a maximum reverse current of 1uA. The diode is packaged in a TO-236-3 package and is available in quantities of 10,000 per reel. It is RoHS compliant and has a reverse recovery time of 100ps.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS4004E6433HTMA1 technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 120mA |
| Height | 0.9mm |
| Length | 2.9mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 100ps |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.3mm |