The BAS70-05B5003 is a surface mount diode with a maximum operating temperature of 150°C and a maximum reverse voltage of 70V. It has a low capacitance of 1.5pF and a high forward surge current of 100mA. The diode is packaged in a TO-236-3 case and is available on tape and reel. It is lead free and RoHS compliant, but not RoHS compliant as stated in the specs, this is likely an error.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BAS70-05B5003 technical specifications.
| Average Rectified Current | 70mA |
| Capacitance | 1.5pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 70mA |
| Height | 1.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Recovery Time | 100ps |
| Reverse Voltage | 70V |