
The BGB707L7ESDE6327XTSA1 is a 50MHz 27dB gain RF amplifier from Infineon. It operates within a supply voltage range of 1.8V to 4V and has a maximum operating temperature of 150°C. The amplifier is surface mountable and compliant with RoHS regulations. It features a noise figure of 0.4dB and a power dissipation of 100mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BGB707L7ESDE6327XTSA1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Frequency | 50MHz |
| Gain | 27dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 500um |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 10GHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Supply Voltage | 4V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.4dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| P1dB | 6dBm |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 100mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BGB707L7ESDE6327XTSA1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
