The BSC011N03LSI is a 30V N-Channel MOSFET with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 96W and a maximum Rds On of 1.1mΩ. The device is packaged in a TDSON-8 package and is halogen free and lead free. It is compliant with RoHS and Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon BSC011N03LSI technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 100A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Fall Time | 6.2ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Capacitance | 4.3nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 96W |