Infineon BSC072N025SG technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 40A |
| Current Rating | 40A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25V |
| Drain to Source Resistance | 10.9R |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Fall Time | 3.8ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 2.23nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 60W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 2.8W |
| Rds On Max | 7.2mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OptiMOS™ |
| Turn-Off Delay Time | 21ns |
| DC Rated Voltage | 25V |