
The BSM10GP120 is a 1.2kV insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 20A and a maximum power dissipation of 100W. It is packaged in a module with a height of 17mm, length of 107.5mm, and width of 45mm. The transistor is designed to operate within a temperature range of -40°C to 125°C. It is available in a package quantity of 10 per tray and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSM10GP120 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.4V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 1.2kV |
| Height | 17mm |
| Length | 107.5mm |
| Max Collector Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Mount | Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 45mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSM10GP120 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
