Infineon BSO300N03S technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.7A |
| Current Rating | 7.2A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30V |
| Drain to Source Resistance | 30mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Fall Time | 2.2ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 600pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.56W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.56W |
| Rds On Max | 30mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OptiMOS™ |
| Turn-Off Delay Time | 9.3ns |
| DC Rated Voltage | 30V |