Power Field-Effect Transistor, 1.9A I(D), 60V, 0.3ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, ROHS COMPLIANT, SOT-223, 4 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSP171P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-223 |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.45A |
| Current | 19A |
| Dual Supply Voltage | -60V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.6mm |
| Input Capacitance | 365pF |
| Length | 6.5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.8W |
| Nominal Vgs | 1.5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 1.5V |
| Turn-Off Delay Time | 208ns |
| Turn-On Delay Time | 6ns |
| Voltage | 60V |
| Width | 6.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSP171P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.