
N-Channel Power MOSFET, 800V Drain-Source Voltage, 190mA Continuous Drain Current, 20 Ohm On-State Resistance. Features 2A current capability, 230pF input capacitance, and 20V Gate-Source Voltage. Operates from -55°C to 150°C with 1.8W maximum power dissipation. Surface mountable in a 4-pin SOT-223 plastic package, supplied on tape and reel. Halogen and lead-free, RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSP300H6327XUSA1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-223 |
| Continuous Drain Current (ID) | 190mA |
| Current | 2A |
| Drain to Source Resistance | 15R |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V |
| Fall Time | 21ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.6mm |
| Input Capacitance | 230pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.5mm |
| Max Dual Supply Voltage | 800V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.8W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| On-State Resistance | 20R |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.8W |
| Rds On Max | 20R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SIPMOS® |
| Turn-Off Delay Time | 27ns |
| Turn-On Delay Time | 7ns |
| Voltage | 800V |
| Width | 3.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSP300H6327XUSA1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
