
Small Signal Field-Effect Transistor, 0.11A I(D), 240V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, ROHS COMPLIANT, SOT-23, 3 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSS131 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23 |
| Continuous Drain Current (ID) | 100mA |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 240V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Max Dual Supply Voltage | 240V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 360mW |
| Nominal Vgs | 1.4V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rds On Max | 14R |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 1.4V |
| Voltage | 240V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSS131 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
