
N-channel silicon MOSFET, surface mount, SOT-323 package. Features 60V drain-source voltage, 280mA continuous drain current, and 3.5 Ohm on-state resistance. Operates from -55°C to 150°C with 500mW power dissipation. Includes 2.2ns turn-on delay and 6.7ns turn-off delay. Halogen and lead-free, RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSS138WH6327XTSA1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-323 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Continuous Drain Current (ID) | 280mA |
| Current | 2A |
| Drain to Source Resistance | 3.5R |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Fall Time | 8.2ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.8mm |
| Input Capacitance | 43pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Dual Supply Voltage | 60V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| On-State Resistance | 3.5R |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 500mW |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 3.5R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SIPMOS® |
| Threshold Voltage | 1V |
| Turn-Off Delay Time | 6.7ns |
| Turn-On Delay Time | 2.2ns |
| Voltage | 50V |
| Weight | 0.004395oz |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSS138WH6327XTSA1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
