
Small Signal Field-Effect Transistor, 0.09A I(D), 600V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, SOT-89, 3 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSS225 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-243AA |
| Continuous Drain Current (ID) | 90mA |
| Current Rating | 90mA |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1.5mm |
| Input Capacitance | 131pF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 4.5mm |
| Max Dual Supply Voltage | 600V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rds On Max | 45R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SIPMOS® |
| Turn-Off Delay Time | 62ns |
| Turn-On Delay Time | 14ns |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 2.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSS225 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
