Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BTS282ZE3180AATMA1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Continuous Drain Current (ID) | 80A |
| Fall Time | 36ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Turn-Off Delay Time | 70ns |
| Turn-On Delay Time | 30ns |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Infineon BTS282ZE3180AATMA1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
