
Automotive N-channel MOSFET, 49V Vds, 80A continuous drain current, 6.5mΩ Rds On. Features 300W max power dissipation, 175°C max operating temperature, and surface mount TO-263-7 (D2PAK) package. Includes 30ns turn-on delay, 36ns fall time, and 70ns turn-off delay. Halogen-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BTS282ZE3180AATMA2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263-7 |
| Contact Plating | Tin |
| Continuous Drain Current (ID) | 80A |
| Drain to Source Resistance | 6.5mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 49V |
| Fall Time | 36ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Capacitance | 4.8nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 49V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 300W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Rds On Max | 6.5mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TEMPFET® |
| Turn-Off Delay Time | 70ns |
| Turn-On Delay Time | 30ns |
| Weight | 0.056438oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BTS282ZE3180AATMA2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
