Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BTS621L1E3128A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263-8 |
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3.5A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | -34V |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PROFET® |
| Supply Current | 4mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BTS621L1E3128A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
