
The BTS621L1E3128ANTMA1 is a dual output power switch from Infineon, packaged in a TO-220AB, 7 PIN package. It is designed for surface mount applications and can handle a maximum power dissipation of 75W. The device operates over a temperature range of -40°C to 150°C. It draws a supply current of 4mA and is not radiation hardened. The BTS621L1E3128ANTMA1 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 3.5A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 75W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 4mA |
| RoHS | Not CompliantNo |
