Programmable system-on-chip microcontroller combines a 48 MHz Arm Cortex-M0+ CPU with 256 KB of flash and 32 KB of SRAM. The device operates from a 1.71 V to 5.5 V supply and is specified for the industrial -40 °C to 85 °C temperature range. Integrated analog resources include two 12-bit 1 Msps SAR ADCs, three op-amps, two low-power comparators, and capacitive sensing support. Digital and interface resources include eight TCPWM blocks, five serial communication blocks, Smart I/O, direct LCD drive capability, and up to 53 GPIO pins. The orderable device uses a 64-pin TQFP package with 0.5 mm pitch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Core architecture | Arm Cortex-M0+ |
| Maximum CPU frequency | 48MHz |
| Flash memory | 256KB |
| SRAM | 32KB |
| Supply voltage | 1.71 to 5.5V |
| Operating temperature | -40 to 85°C |
| Package | 64-pin TQFP, 0.5 mm pitch |
| GPIO | 53pins |
| SAR ADC resolution | 12bit |
| SAR ADC count | 2 |
| SAR ADC sample rate | 1Msps |
| Op-amp count | 3 |
| Low-power comparator count | 2 |
| TCPWM blocks | 8 |
| Serial communication blocks | 5 |
| Smart I/O blocks | 16 |
| Direct LCD drive | Yes |
| CapSense support | Yes |
| Divide and square-root accelerator | Yes |
| Moisture sensitivity level | MSL 3 |
These are design resources that include the Infineon CY8C4548AZI-S485
Release notes for ModusToolbox™ Programming tools v1.8.1, providing flash programming support for Infineon MCU families including PSOC Edge, XMC, TRAVEO T2G, and EZ-PD CCG.