USB Type-C port controller supports USB-PD 3.0 for notebook DRP applications. The controller integrates an ARM Cortex-M0 subsystem with 128 kB flash, 8 kB SRAM, and 20 GPIOs. It operates from 2.7 V to 21.5 V across an industrial -40 °C to 85 °C temperature range. The 40-pin QFN device includes VBUS short protection, a VCONN FET, and protection features for OVP, OCP, SCP, and ESD.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Product Description | USB Type-C Port Controller |
| Family | EZ-PD™ CCG3 |
| USB Standard | USB-PD 3.0 |
| Applications | Notebook |
| Flash | 128kByte |
| SRAM | 8kByte |
| GPIOs | 20 |
| Operating Voltage | 2.7 to 21.5V |
| Operating Temperature | -40 to 85°C |
| Temperature Grade | Industrial |
| Package Type | 40-pin QFN |
| Peak Reflow Temperature | 260°C |
| Software Tools | EZ-PD™ CCG3 SDK |
| Protection Features | OVP, OCP, SCP and ESD |
| VBUS Short Protection | Yes |
| VCONN FET | Yes |
These are design resources that include the Infineon CYPD3125-40LQXIES
Hardware schematic for the CY8CKIT-062-BLE PSoC 6 BLE Pioneer Board, featuring the PSoC 63 MCU, Bluetooth LE connectivity, and integrated KitProg2 programmer/debugger.