Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon DDB6U85N16L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Forward Current | 104A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.6kV |
| Max Reverse Current | 5mA |
| Mount | Screw |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon DDB6U85N16L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.