
The FS50R12KT4_B11 is a 25-pin IGBT power module from Infineon, featuring a maximum collector-emitter voltage of 1200V and a maximum continuous collector current of 50A. It has a maximum power dissipation of 280W and operates within a temperature range of -40°C to 150°C. The module is mounted using screws and has a package type of ECONO2-6, measuring 107.5mm in length, 45mm in width, and 17mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon FS50R12KT4_B11 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | ECONO2-6 |
| Pin Count | 25 |
| PCB | 25 |
| Package Length (mm) | 107.5 |
| Package Width (mm) | 45 |
| Package Height (mm) | 17 |
| Mounting | Screw |
| Channel Type | N |
| Configuration | Hex |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 1200V |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Collector Current | 50A |
| Maximum Power Dissipation | 280000mW |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | CG091 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Infineon FS50R12KT4_B11 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.