
The CoolSET F2 flyback DC/DC controller from Infineon operates within a temperature range of -40°C to 150°C. It features a maximum power dissipation of 29W and an output current of 1A. The device is packaged in a halogen-free, lead-free PDIP-7 package and is compliant with RoHS regulations. The controller has a maximum operating supply current of 6.5mA and a maximum duty cycle of 77%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon ICE2A180Z datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Fall Time | 30ns |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 4.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.77mm |
| Max Duty Cycle | 77% |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 29W |
| Operating Supply Current | 6.5mA |
| Output Current | 1A |
| Output Power | 29W |
| Output Voltage | 800V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CoolSET®F2 |
| Topology | Flyback |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon ICE2A180Z to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
