
Through-hole mounted switching regulator, a flyback topology DC/DC controller and regulator. Features a 650V drain-to-source voltage and a maximum duty cycle of 80%. Operates from a 10.5V to 25V supply voltage with a typical operating supply current of 3.8mA. Includes over-voltage and over-temperature fault protection. Available in a DIP package, this component is halogen-free, lead-free, and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon ICE3RBR0665JZXKLA1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Duty Cycle | 75% |
| Evaluation Kit | Yes |
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Dual Supply Voltage | 650V |
| Max Duty Cycle | 80% |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 71W |
| Max Supply Voltage | 25V |
| Min Supply Voltage | 10.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 3.8mA |
| Output Voltage | 650V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™F3R |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.030018oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon ICE3RBR0665JZXKLA1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.