Infineon IDP15E60XKSA1 technical specifications.
| Average Rectified Current | 29.2A |
| Package/Case | TO-220-2 |
| Forward Current | 29.2A |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 60A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 50uA |
| Max Reverse Leakage Current | 50uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 60A |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 60A |
| Power Dissipation | 83.3W |