Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon IFX21401MBHTSA1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.5% |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Halogen Free | Not Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 40V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 5mA |
| Max Supply Voltage | 45V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50mA |
| Output Type | Adjustable |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 48dB |
| Quiescent Current | 140A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Watchdog Timer | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon IFX21401MBHTSA1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
