The IPD70P04P4L08ATMA1 is a 70A 16V N-Channel MOSFET from Infineon, packaged in a TO-252-3 surface mount package. It operates over a temperature range of -55 to 175°C and is compliant with AEC-Q101. The device has a maximum power dissipation of 75W and a maximum drain to source voltage of -40V. It features a low Rds On max of 7.8mR and a fast switching time with a fall time of 41ns and turn-off delay time of 50ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon IPD70P04P4L08ATMA1 technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 70A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -40V |
| Fall Time | 41ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Capacitance | 5.43nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | -40V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 75W |