Infineon IPD85P04P407ATMA1 technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 85A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -40V |
| Fall Time | 39ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Capacitance | 6.085nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | -40V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 88W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 88W |