Infineon IPG20N04S408ATMA1 technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 20A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Drain to Source Resistance | 7.6mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Fall Time | 13ns |
| FET Type | 2 N-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Capacitance | 2.94nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 40V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 65W |
| On-State Resistance | 7.6mR |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 65W |