
N-channel Power MOSFET featuring 650V drain-source voltage and 43.3A continuous drain current. This single-element device utilizes CoolMOS process technology and offers a low 80mΩ drain-source resistance at 10V. Packaged in a 3-pin TO-247 plastic through-hole configuration, it supports a maximum power dissipation of 391W and operates within a -40°C to 150°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon IPW65R080CFDA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-247 |
| Package/Case | TO-247 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 16.13(Max) |
| Package Width (mm) | 5.21(Max) |
| Package Height (mm) | 21.1(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 25.57(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 5.44 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-247 |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | CoolMOS |
| Maximum Drain Source Voltage | 650V |
| Maximum Gate Source Voltage | 20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 43.3A |
| Maximum Gate Threshold Voltage | 4.5V |
| Maximum Drain Source Resistance | 80@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 161@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 161nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 4440@100VpF |
| Maximum Power Dissipation | 391000mW |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | CG091 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | Yes |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Infineon IPW65R080CFDA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.